Category Winners

2016 National Contest Senior Paper Winners
1st: Amir Abou-Jaoude
Lexington, KY, Henry Clay High School
Teacher(s):
Chris Snow
Entry:

A Pure Invention: Japan, Impressionism, and the West, 1853-1906

2nd: Camryn Franke
St. Paul, MN, Washington Technology Magnet School
Teacher(s):
Steve Cox, David Connors & Eric Anderson
Entry:

The Black Death, an Unforeseen Exchange: Europe’s Encounter with Pandemic Sparked an Age of Exploration

3rd: Tomas de la Rosa
Baytown, TX, Ross S. Sterling
Teacher(s):
Donna Britt
Entry:

An Alien Race That Should Be Segregated Socially: Mendez v. Westminister

2016 National Contest Senior Paper Finalists
4th: Ibtihal Malley
Memphis, TN, Pleasant View School
Teacher(s):
Andre Clarke
Entry:

The French Exploration and Occupation of Syria: Encounters and Exchanges that Left a Lasting Legacy

5th: Brianna Kovit
Hewlett, NY, George W. Hewlett High School
Teacher(s):
Christine Abajian
Entry:

Agnes Nixon:Social Discourse in Daytime Drama

6th: Paul Sullivan
Cambridge, MA, Cambridge Rindge & Latin School
Teacher(s):
Barbara Weaver
Entry:

Effects of Race on Encounters and Exchanges Between AIDS Activists in the 1990s

7th: Joshua Lee
South San Francisco, CA, El Camino High School
Teacher(s):
Brian Hawkinson
Entry:

Shanghai: The Last Jewish Refuge

8th: Emma Perkins
Boulder, CO, Fairview High School
Teacher(s):
Leigh Campbell-Hale & Scott Peoples
Entry:

Bent’s Fort: An Outpost for Cultural Exchange and Exploration of the West

9th: Elsa Sellmeyer
Silver Spring, MD, Homeschool
Teacher(s):
Sarah Stecher
Entry:

“I shall not keep in my bedroom several weeks bodies taken from graves…”: Anatomical Exploration, Andreas Vesalius, and the Impact of De Humani Corporis Fabrica on the Trajectory of Medicine

10th: Isabelle Schroeder
Natrona Heights, PA, St. Joseph High School
Teacher(s):
Rosanne Pucciarelli
Entry:

Lincoln’s “Lost” Legacy: Encountering Human Suffering, Exploring Innovative Solutions, and Exchanging Historical Treasures at the NMHM

2016 National Contest Senior Individual Website Winners
1st: Shay Pezzulo
Hartford, CT, Classical Magnet School
Teacher(s):
Jeffrey Hoberman
Entry:

Duel and Duality: New Journalism, New York

2nd: Denisse Cordova
Houston, TX, Macarthur High School
Teacher(s):
Julie Thoma
Entry:

Ada Lovelace,* The Enchantress of Computing: Exploring the Beginnings of the Information Evolution

3rd: Danielle Haddock
Saint Johns, FL, Creekside High School
Teacher(s):
Laura Wynn
Entry:

Can You Tell Me How We Got To Sesame Street? Exploring a New Realm of Education

2016 National Contest Senior Individual Website Finalists
4th: Cody Baker
Storm Lake, IA, Storm Lake High School
Teacher(s):
Christina Rice
Entry:

NAFTA: Three Nations’ Exploration of Economic Exchange and the Triumphs and Trials Encountered

5th: Charles Parsons
Midland, MI, Midland High School
Teacher(s):
Valentina Woodcraft
Entry:

Bypass Odorizer: Stinky Sulfur Smell Saves Lives

6th: Katie Michalski
Johnston, IA, Johnston Middle School
Teacher(s):
Kathy Paul
Entry:

Cracking the Code: Enigma Code in World War II and its Impact On Today’s Technology

7th: Olivia Bartholomew
Potomac, MD, Bullis School
Teacher(s):
Lisa Vardi
Entry:

Encounters that Cured the World: Exploring Methods to Create the Polio Vaccine

8th: Sophia Kim
Merrimack, NH, Merrimack High School
Teacher(s):
Emily Hartmann
Entry:

Helen Priestman Bright Clark: A Quaker Woman’s Fight for Women’s Suffrage in Great Britain

9th: Adriana Ballinger
Charleston, SC, Academic Magnet High School
Teacher(s):
Frank Flanigan
Entry:

Charles Darwin: A Life of Exploration,Encounter and Exchange

10th: Dorris Dagama
Grand Rapids, MI, Forest Hills Central High School
Teacher(s):
James Cross
Entry:

Mike Gorman: Exploration and Exchange in the People’s Fight for the Mentally Ill

2016 National Contest Senior Individual Performance Winners
1st: Elisa Trujillo
Lawrence, KS, Bishop Seabury Academy
Teacher(s):
Sonja Czarnecki
Entry:

Exploring and Exchanging Rhythms: Master Juba and the Early History of Tap Dance

2nd: Isabella Bowland
Boulder, CO, Fairview High School
Teacher(s):
Leigh Campbell-Hale & Scott Peoples
Entry:

On Track to Citizenship: The Exploration, Encounter and Symbolic Exchange of the Wanamaker Expedition of Citizenship to the North American Indian

3rd: Susanna Dorminy
McDonough, GA, Sola Fide Home School
Teacher(s):
Ann Dorminy
Entry:

Levittown: Fair Housing For All

2016 National Contest Senior Individual Performance Finalists
4th: Morgan McCall
Moriarty, NM, Moriarty High School
Teacher(s):
Amy Page
Entry:

A ‘Home Away From Home’ : Exploring Soldier Morale and Exchanges of Patriotism Through the USO

5th: Hannah Edwards
Austin, TX, One Day Academy
Teacher(s):
Laura Holle
Entry:

Is This America? Fannie Lou Hamer’s Encounter with Injustice

6th: Allie Tubbs
Johnston, IA, Johnston Middle School
Teacher(s):
Kathy Paul
Entry:

Grace Hopper Dared to Explore Computer Coding, Encounter the Glass Ceiling, and Exchange Intellectual Concepts

7th: Maloni Wright
Bedford, VA, Liberty High School
Teacher(s):
Mickey Vanderwerker
Entry:

Loving v. Commonwealth of Virginia: Exchanging Vows, Encountering Racism, Exploring the 14th Amendment

8th: Emily Tucker
Broken Arrow, OK, Broken Arrow High School
Teacher(s):
Molly Endsley
Entry:

Contrarii Moribus: The Roman Invasion of Britain

9th: Annalise Callaghan
Eagle River, WI, Northland Pines High School
Teacher(s):
David Fjelstad
Entry:

A Writer, Industrialist, Inventor & Charity Worker: Elizabeth Cochrane Seaman, AKA Nellie Bly

10th: Hannah Taunton
Montgomery, AL, Cornerstone Classical Christian Academy
Teacher(s):
Lee Gonet
Entry:

Parallel Lives: Anne Sullivan and Helen Keller Encounter Hardships, Explore Solutions, and Exchange Knowledge

2016 National Contest Senior Individual Exhibit Winners
1st: Kelli Susemihl
Lemars, IA, Lemars Community High School
Teacher(s):
Jeanne Rust
Entry:

The Transcontinental Railroad: Exploring the West, Encountering Pitfalls, and Exchanging Culture

2nd: Hannah Scott
Odessa, MO, Odessa High School
Teacher(s):
Paula Hawk
Entry:

A City Under Siege: Delivering Hope One Flight at a Time on the Airbridge to Berlin

3rd: Michaila Peters
Cambridge Springs, PA, Cambridge Springs High School
Teacher(s):
John Werkmeister & Sarah Thompson
Entry:

Breaking Biological Boundaries: Rosalind Franklin and the Experimental Foundation of the Double Helix Theory

2016 National Contest Senior Individual Exhibit Finalists
4th: Marissa McMaster
Bothell, WA, Northshore Junior High
Teacher(s):
Bill Boniface
Entry:

The Apollo-Soyuz Test Project: Pioneering Cooperation in Space.

5th: Kate Mahonen
Forest Lake, MN, Forest Lake High School
Teacher(s):
William Boegeman
Entry:

Rolling Stone Magazine: Exploring the Boundaries of Music Journalism

6th: Brooklyn Reese
Thomasville, GA, Thomas County Central High School
Teacher(s):
Christine Patton
Entry:

Dickey Chapelle

7th: Ella Nowicki
Madison, WI, Madison East High School
Teacher(s):
Jessica Hotz
Entry:

The World is All Before Me: Lord Byron’s Mediterranean Exploration

8th: Maren Burgess
Highland, UT, Lone Peak High School
Teacher(s):
Wendy Atzet
Entry:

George Catlin’s Native American Encounters: A Gift of Artistic Preservation

9th: Avery Brogle
Boulder, CO, Fairview High School
Teacher(s):
Leigh Campbell-Hale
Entry:

The Novelty of Nonsense: The Whimsical Exploration that Revolutionized Children’s Literature

10th: Dianne Santos
Lafayette, IN, Central Catholic Jr/Sr High School
Teacher(s):
Mary Anthrop
Entry:

Hoosier and the Phillippines

2016 National Contest Senior Individual Documentary Winners
1st: Aditya Ailiani
Onalaska, WI, Onalaska High School
Teacher(s):
Lisa Reimbler
Entry:

The Journey of Sugar: Neither Short nor Sweet

2nd: Adam Nussbaum
San Diego, CA, Francis Parker School
Teacher(s):
Cherie Redelings
Entry:

Silence Kills: Temoignage and the Dilemma of Humanitarian Aid

3rd: Rebekah Love
Springdale, AR, Springdale High School
Teacher(s):
Winfield Watson
Entry:

Marshall Islands: A Culture Damaged through Scientific Exploration and Encounters with Western Civilization

2016 National Contest Senior Individual Documentary Finalists
4th: Dallas Jones
Lincoln, NE, Lincoln Southeast High School
Teacher(s):
David Nebel & Kyle Beacom
Entry:

DeWitty: An Audacious Pursuit of the American Dream

5th: Hannah Lane-Davies
Galesburg, MI, Homeschool
Teacher(s):
Anne Lape
Entry:

Instant Cure: The Encounter that Changed Psychology

6th: Jordyn Williams
Greenville, NC, J.H. Rose High School
Teacher(s):
Stephanie Noles
Entry:

Exploring Plants and Society: The Life-Altering Encounters of Dr. Percy L. Julian

7th: Siena Leone-Getten
St. Paul, MN, Open World Learning Community
Teacher(s):
Katie Craven & Tim Leone-Getten
Entry:

Ralph Nader’s Unsafe at Any Speed: Exploring Auto Safety

8th: Vanessa Taylor
Ainsworth, NE, Ainsworth Community Schools
Teacher(s):
Nichole Flynn & Heather Lutter
Entry:

The Day of Two Noons: Railroad Encounters with Time

9th: Daniel West
Albuquerque, NM, Eldorado High School
Teacher(s):
Dawn McKenzie
Entry:

Pytheas of Massalia

10th: Deanna Upchurch
Watertown, TN, Watertown High School
Teacher(s):
Barbara Marks
Entry:

Directing a War: Hollywood’s Encounter with World War II

2016 National Contest Senior Group Website Winners
1st: Sovigne Gardner & Grace Gardner
Open World Learning Community, St. Paul, MN
Teacher(s):
Katie Craven
Entry:

The Visionary Exploration of Jacques Cousteau: Changing Perceptions of the Ocean through Undersea Encounters

2nd: Brian Ely & Tigan Donaldson
Fairbanks, AK, West Valley High School
Teacher(s):
Heather Damario
Entry:

China’s Surge into Silk: The Exploration, Encounter, and Exchange of the Silk Road

3rd: Vivek Mathew, William Bahssin, Charlie Wilen, Elad Raymond & Joseph Vayalumkal
New City, NY, Clarkstown North Senior High School
Teacher(s):
Jordan Turner & Kenneth Amparo
Entry:

The Erie Canal: An Innovation in American Economics and Culture

2016 National Contest Senior Group Website Finalists
4th: Mary Fellios & Sophia Swedback
San Diego, CA, Francis Parker School
Teacher(s):
Cherie Redelings
Entry:

Borders of the Land: The Dividing Interactions Within Mandatory Palestine

5th: Lauren Fergus, Obsee Abbajabal & Parul Srivastava
Johnston, IA, Johnston Middle School
Teacher(s):
Kathy Paul
Entry:

The Trinity Test: Blowing Up History

6th: Stella Miller & Michelle Gong
Bedford, MA, Bedford High School
Teacher(s):
David Boschetto & James Sunderland
Entry:

Reinventing Our Understanding of Humanity: Jane Goodall’s Exploration of Chimpanzees and Encounters With the Scientific World

7th: Katherine McLaughlin & Melissa Bryan
Topeka, KS, Seaman High
Teacher(s):
Susan Sittenauer
Entry:

Rachel Carson and Her Fight for Environmental Change

8th: Yining Zhou & Ricky Cheng
Onalaska, WI, Onalaska High School
Teacher(s):
Lisa Reimler
Entry:

Louis Pasteur: The Exploration of Rabies

9th: Vanessa Sun, Rachel Kim & Alan Chen
New Hyde Park, NY, Herricks High School
Teacher(s):
Melissa Jacobs & Samantha Gerantabee
Entry:

The Freedmen’s Bureau: “Standing on the River of Jordan”, Exchanging Chains for Freedom’s Opportunity

10th: Patrick Ruan, Emily Zhang & Qiuhong (Anna) Wei
Shanghai, CH, Concordia International School Shanghai
Teacher(s):
Michael Kennedy, Cindy Farley & Randy Farley
Entry:

The Mogao Grottoes: A Thousand Years of Buddhism

2016 National Contest Senior Group Performance Winners
1st: Mercy Koehler & Devin Snyder
Woodstock, GA, Snyder Homeschool
Teacher(s):
Jennifer Snyder
Entry:

Mary Musgrove: Exploration, Encounter and Exchange in the life of an Indian Princess

2nd: Allison Hodge, Sydney Fox, Kelsey Ewing, Matthew Clark & Austin Cozzi
Clovis, CA, Buchanan High School
Teacher(s):
Debbie Hodge
Entry:

American Exodus: The Okies’ Exploration, Encounter, and Exchange in the San Joaquin Valley

3rd: Ari Geerdes, Michaela Greenwood, Belinda Harms, Austyn Otten & Alyssa Schuett
St. Paul, MN, Christ’s Household Of Faith School
Teacher(s):
Dennis Simonson & Pam Alsbury
Entry:

We Were There Too: The Exchanging Roles of Women in WWII

2016 National Contest Senior Group Performance Finalists
4th: Camryn Daidone, Brynn Gauthier, Audrey Roberts & Mia Nelson
Denver, CO, Denver School Of The Arts
Teacher(s):
Ed Glassman
Entry:

Nixon’s 1972 Visit to China: Exploring Cold War Compromise, Encountering Normalized Relations, and Creating a Lasting Legacy of Economic and Political Exchange

5th: Allie Stutting & Ali Watkins
Eldridge, IA, North Scott High School
Teacher(s):
Chris Green, Sue Claeys & Gabby Parks
Entry:

The Freedom Rides: Exploring the Road to Equality, Encountering Hate, Exchanging Jim Crow for Freedom

6th: Nicole Wood, Juliana Salamone, Katherine Hurst & Flora Dievenich Braes
Greenwich, CT, Greenwich High School
Teacher(s):
Michael Belanger & Courtney Hawes
Entry:

Women Airforce Service Pilots and the Flight for Equality

7th: Isabel Ward, Sadie Bowen, Bayli Bayne, Bryson Bayne & Madison Belk
Hendersonville, NC, Classical Scholars
Teacher(s):
Lisa Dillon
Entry:

Bold, Brash and Political: Artists Explored the Use of Celebrity to Encounter Art in a Bold New Way and it’s Impact on Consumerism

8th: Ruby Gibson & Anna Walker
Shaker Heights, OH, Shaker Heights High School
Teacher(s):
Tim Mitchell
Entry:

The Imaginary Line: The Grimke Sisters in the Public Sphere

9th: Robert Garland, Amber Cortez & Tommy Torres
El Paso, TX, El Paso High School
Teacher(s):
Zane Harwell
Entry:

Chasing Che

10th: Melissa Lau, Felisha Ma, Esme Chen & Ashley Wong
New Hyde Park, NY, Herricks High School
Teacher(s):
Melissa Jacobs & Samantha Gerantabee
Entry:

Extinction by Assimilation: Encountering the Native Industrial Schools

2016 National Contest Senior Group Exhibit Winners
1st: Gabrielle Hines & Jennifer Gilby
Palm Harbor, FL, Palm Harbor University High School
Teacher(s):
Jason Tsardoulias & Shaun Falcon,
Entry:

Fifteen Cents to See the Infants on Display

2nd: Priscila Garcia & Danielle Garcia
Baytown, TX, Ross S. Sterling High School
Teacher(s):
Stephanie Cottle
Entry:

WWII Women Airforce Service Pilots: Exchanging Traditional Roles, Exploring Military Aviation and Encountering Discrimination

3rd: Eunji Son, Chai Won (Bella) An & Kenny Chung
Irvine, CA, Woodbridge High School
Teacher(s):
Spencer Schwerdtfeger
Entry:

Perry Expedition: Exchange through Encounter of Japan

2016 National Contest Senior Group Exhibit Finalists
4th: Ana Elhom & Julia Lowenthal
Potomac, MD, Bullis School
Teacher(s):
Patty Topliffe
Entry:

AIDS: Encountering the Unknown

5th: Jojo Rita & Maddie Rohner
Denver, CO, Denver School Of The Arts
Teacher(s):
Ed Glassman
Entry:

The Atoms for Peace Program: An Exploration in Peaceful Proliferation

6th: Alejandra Jimenez, Kellie Vo & Kyle Stafford
Fontana, CA, Summit High School
Teacher(s):
Sherry Hamilton & Valerie Lowery
Entry:

Howard Carter and King Tut: A Royal Encounter

7th: Zane Hilbig, Clint Stout & Tanner Neely
Morrison, OK, Morrison High School
Teacher(s):
Patty Sanders
Entry:

Livestock Identification: Branding Throughout History

8th: Julie Quade, Taylor Wood & Natalie Reese
Manson, IA, Manson Northwest Webster High School
Teacher(s):
Jennifer Larson
Entry:

The Jordan House: A Safe Haven Along the Underground Railroad

9th: Madeline Werner & Anna Bohlken
Syracuse, NE, Syracuse-Dunbar-Avoca High School
Teacher(s):
Adam Krecklow & Aiden Vodicka
10th: Megan Wisbey & Mia Waters
Lawrence, KS, Lawrence High
Teacher(s):
Tracy Murray
Entry:

The Chaos of Music after World War I

2016 National Contest Senior Group Documentary Winners
1st: Sydney Dye & Caroline Murphy
Chapel Hill, NC, Chapel Hill High School
Teacher(s):
Holly Loranger
Entry:

Introducing Americans to America

2nd: James Pierog, Sunny Chung Lee, Miriam Son & Jeanie Lee
KO, Daegu International School
Teacher(s):
Sharon Gillette
Entry:

Reconstructing Korea’s Crippled Economy: Korean Miners and Nurses in Germany

3rd: Mary Nail & Kennedy Reynolds
Conway, AR, Conway High School
Teacher(s):
William Richardson
Entry:

Exposing the Big Picture: Lewis Hine’s Exploration of the Social Documentary Genre as a Tool to Eliminate Child Labor

2016 National Contest Senior Group Documentary Finalists
4th: Emily Wiegert, Ava Altmann & Maya Bostwick
Bedford, MA, Bedford High School
Teacher(s):
James Sunderland, David Boschetto & James Sunderland
Entry:

Rachel Carson: Exploring Pesticides and Encountering the Chemical Industries Through the Exchange of Her Controversial Ideas

5th: Joel Saklad, Kacey Seifert & Elsa Mandt
San Antonio, TX, Communications Arts High School
Teacher(s):
Lisa Stevens
Entry:

A Pathway to the Unexplored: The National Geographic Society

6th: Caiden Marks & Bethany Newtson
Helix, OR, Helix High School
Teacher(s):
Lorin Kubishta
Entry:

The Historic Columbia River Highway: An Engineering Marvel Opens Exploration Through the Columbia River Gorge

7th: Salomon Chavez, Dehaven Hudson, Matthew Smith & Courtney Wiggins
Moriarty, NM, Moriarty High School
Teacher(s):
Amy Page
Entry:

1966 Court Encounters: Texas Western Explores Integration in Exchange for Excellence

8th: Hana Flamm & Emily Montenegro
Shaker Heights, OH, Shaker Heights High School
Teacher(s):
Tim Mitchell
Entry:

Exchanges on the Stage: The Ballet Battle for Cultural Supremacy

9th: Kenton Smith & Benjamin Hall
Knoxville, TN, L & N Stem Academy
Teacher(s):
Derek Griffin,
Entry:

Buying In: The Music of Vince Guaraldi

10th: Rhiannon Jaramillo & Carly Heidenfeld
Silver City, NM, Silver High
Teacher(s):
Claudie Thompson
Entry:

Under the Big Top: The Evolution of the Circus in America

2016 National Contest Junior Paper Winners
1st: Benjamin Warford-Johnston
Baytown, TX, Gentry Junior High
Teacher(s):
Tara Fountain
Entry:

American Colonial Committees of Correspondence: Encountering Oppression, Exploring Unity, and Exchanging Visions of the Future

2nd: Owen Barr
Kailua, HI, Kailua Intermediate School
Teacher(s):
Leslie Ringuette
Entry:

The European Organization for Nuclear Research: Exploration, Encounter and Exchange Through Nuclear Physics

3rd: Flora Ranis
Plantation, FL, American Heritage School Plantation
Teacher(s):
Leslie Porges
Entry:

From Hopeless to Heroic: The Polar Voyage of the USS Jeannette

2016 National Contest Junior Paper Finalists
4th: Kaylan Wait
Durango, CO, Escalante Middle School
Teacher(s):
Rob Javier & John Hise
Entry:

Revolutionary Rum

5th: Daniel Ng
Bothell, WA, Northshore Junior High
Teacher(s):
Bill Boniface
Entry:

Wernher von Braun: From Hitler To Huntsville

6th: Jane Nilson
Cleveland, OH, Birchwood School
Teacher(s):
Connie Miller
Entry:

Cleveland’s Hough Riots: The Violent Encounter that Ushered in New Hope for African-American Leadership and Municipal Reform

7th: Gabriel Chang-Deutsch
Minneapolis, MN, Barton Open School
Teacher(s):
Chuck Nelson
Entry:

Native People in a Pacific World: The Native Alaskan Encounter and Exchange with Native People of the Pacific Coast

8th: Noah Rice
St. Paul, MN, Friends School Of Minnesota
Teacher(s):
Melissa Andersen
Entry:

Co Chi Thi Nen: Vietnamese Immigrants Explore a New Home in Minnesota After the Fall of Saigon

9th: Taylor Fang
Logan, UT, Mount Logan Middle
Teacher(s):
Tacy Hymas
Entry:

When Portugal Ruled the Seas: How Exploration Led to Encounters and Exchanges with Brazil

10th: Ema Rennie
Westerville, OH, Genoa Middle School- Westerville
Teacher(s):
Deanna McDaniel
Entry:

Nellie Bly: Exploration and Encounter in the Field of Investigative Journalism

2016 National Contest Junior Individual Website Winners
1st: Lily Gardner
Lexington, KY, Winburn Middle School
Teacher(s):
Michelle Cason & Megan Lilly
Entry:

An Unrepentant Risk Taker: Paul Durand-Ruel Encountering Parisian Culture

2nd: Megan Lim
Accokeek, MD, Accokeek Academy
Teacher(s):
Arun Puracken
Entry:

Alfred Russel Wallace: Eight Extraordinary Years In The Malay Archipelago

3rd: Nirvana Khan
Norman, OK, Irving Middle School
Teacher(s):
Margaret Wadleigh
Entry:

Petticoat Pilgrims: World War II Brides Explore Culture and Exchange Hope

2016 National Contest Junior Individual Website Finalists
4th: Drake Bolt
Sebastopol, CA, Pleasant Hill Christian School
Teacher(s):
Mary Jo Kinser
Entry:

Nikola Tesla: The Shocking Exploration, Encounter, and Exchange of the Electrical Wizard

5th: Sam Skinner
St. Paul, MN, Murray Middle School
Teacher(s):
Courtney Major
Entry:

Encountering the Truth: State of Minnesota v. Phillip Morris Inc.

6th: Anna Kronbeck
Hawley, MN, Hawley Elementary School
Teacher(s):
Jennifer Tjaden
Entry:

Exploring New Horizons: WASPs Take Flight

7th: Isabella Hartline
Kailua, HI, Kailua Intermediate School
Teacher(s):
Leslie Ringuette
Entry:

History Captured in Images: The Encounter Between Vietnam War Photographs and America

8th: Chloe Fatsis
Washington, DC, Deal Middle School
Teacher(s):
Amy Trenkle
Entry:

Battler of the Sexes: Billie Jean King and the Fight for Equal Rights in Sports

9th: Jamie Richardson
Sumner, ME, Hartford Sumner Elementary School
Teacher(s):
Linda Andrews
Entry:

Neurobiologist Rita Montalcini : Exploration, Encounter, Exchange in the Life of a Nobel Laureate

10th: Dai Pham
Fort Worth, TX, McLean 6th Grade
Teacher(s):
Chrissy Gallegos
Entry:

Sandra Day O’Connor: A Voice for Women’s Rights

2016 National Contest Junior Individual Performance Winners
1st: Harper Hoover
Waco, TX, Atlas Academy
Teacher(s):
Sandra Gibson & E.P. Garth
Entry:

Dare to Explore: How the Founding of the National Geographic Society Changed the Scientific Community Forever

2nd: Jasmine Hughley
Thomson, GA, Homeschool _ McDuffie
Teacher(s):
Michelle Zupan
Entry:

Black, White and Blue: Vivien Thomas and the Cure for Blue Baby Syndrome

3rd: Strom Norcross
Forest Lake, MN, Lakes International Language Academy
Teacher(s):
Kaari Rodriguez
Entry:

Strength in Numbers: Exploring the Role of Industrial Unions Through the 1894 Encounter Between the American Railway Union and the Great Northern Railway

2016 National Contest Junior Individual Performance Finalists
4th: Elana Treiser
Safety Harbor, FL, Safety Harbor Middle School
Teacher(s):
Diane Dove & Amanda Dogu
Entry:

The Lumiere Brothers: Illuminating Motion Pictures

5th: Max Mateer
Gulf Breeze, FL, Gulf Breeze Middle School
Teacher(s):
Grace Freeman
Entry:

Lies, Spies, and Sneaky Guys: Traitor or Trader…You Decide

6th: Megan Mwaura
Harrisburg, PA, St. Margaret Mary School
Teacher(s):
James Collins & Mary Jo Pronio
Entry:

Women’s Suffrage Movement: Carrie Chapman Catt Explores Women’s Rights

7th: Zachary Yaninek
Camp Hill, PA, Good Shepherd
Teacher(s):
Jennifer McKenzie
Entry:

Milton Hershey’s Sweet Discovery

8th: Peter Galvin
Martinsburg, WV, St. Joseph School
Teacher(s):
Jason Allen
Entry:

Theodore Roosevelt

9th: Atalie Thatch
Lander, WY, Lander Middle School
Teacher(s):
Gayla Hammer
Entry:

The Fall of Saigon: Beauty for Ashes

10th: Lauren Bittle
Bakersfield, CA, Fruitvale Junior High
Teacher(s):
Heidi Suburu
Entry:

Genocide Denied; The Violent Encounter of 1915

2016 National Contest Junior Individual Exhibit Winners
1st: Mia Porcello
West Hartford, CT, Sedgwick Middle School
Teacher(s):
Jennifer Hunt
Entry:

Florence Wald: Exploring Medical Boundaries, Exchanging Hospitals for Hospice

2nd: Rudy Moise
Plantation, FL, American Heritage School Plantation
Teacher(s):
Leslie Porges & Darryl Trowbridge
Entry:

How the US Dollar Rebuilt the World

3rd: Parker Nickels
Owings, MD, Northern Middle School
Teacher(s):
Carli Martus
Entry:

Brainstorm! William James – Pioneer of the Mental Frontier

2016 National Contest Junior Individual Exhibit Finalists
4th: Zane Pert
San Clemente, CA, Shorecliffs Middle School
Teacher(s):
John Davey
Entry:

Sir Edmund Hillary, Extraordinary Explorer

5th: Charlie Adams
Falls Church, VA, Mary Ellen Henderson Middle School
Teacher(s):
Rory Dippold
Entry:

The (Camera) Shot Heard Round the World: Exploration, Encounter, and Exchange

6th: Gabrielle Uy
Manila, IS-SA, The British School Manila
Teacher(s):
Kate Petty & James Cox
Entry:

The Columbian Exchange: The Beginning or The End?

7th: Lin Ai Liao
Tallahassee, FL, Cornerstone Learning Community
Teacher(s):
Jessica Kimelman
Entry:

The Silk Road: Exploration and Exchange between East and West

8th: Shanlla Remtulla
Denver, CO, Denver School Of The Arts
Teacher(s):
Ed Glassman
Entry:

The Black Plague: The Monumental Exchange of Disease in Europe

9th: Audrey Nguyen-Hoang
Lawrence, KS, Bishop Seabury Academy
Teacher(s):
Sara Asher
Entry:

The Journey of Tomatoes

10th: Emma Decker
Bozeman, MT, Sacajawea Middle School
Teacher(s):
Colin O’Brien
Entry:

Michelangelo And The Painting of The Sistine Chapel

2016 National Contest Junior Individual Documentary Winners
1st: Bobby Aiyer
Redmond, WA, Evergreen Middle School
Teacher(s):
Nicole Kesler
Entry:

The Awakening of the Sleeping Giant: How Sino-American Rapprochement Triggered China’s Meteoric Rise and What It Means Today

2nd: Akshaya Kumar
Johnston, IA, Johnston Middle School
Teacher(s):
Kathy Paul
Entry:

Nikola Tesla : Exploring an Electrical Era

3rd: Joshua Hoffman
Plantation, FL, American Heritage School Plantation
Teacher(s):
Leslie Porges
Entry:

Boundless Possibilities: America’s Journey to the Moon

2016 National Contest Junior Individual Documentary Finalists
4th: Theo Sage-Martinson
St. Paul, MN, Open World Learning Community
Teacher(s):
Katie Craven & Dan Sullivan
Entry:

Sir Francis Drake: Opening New Routes of Exploration and Exchange

5th: J.T. Byrne
Carmel, CA, All Saints Day
Teacher(s):
Forbes Keaton
Entry:

Exchanging Baseball Diamonds For Sandlots: How Baseball “Saved” Many Japanese Americans In The Internment Camps

6th: Summer Royal
Honolulu, HI, Stevenson Middle School
Teacher(s):
Rose Yonamine
Entry:

The Shock of the Century: How the Sputnik Won the First Space Race, Rising from the Ashes of Peenemunde, on the Wings of Soviet Propoganda

7th: Aneesh Muppidi
Guilderland, NY, Farnsworth Middle School
Teacher(s):
Alicia Malanga
Entry:

Evolution : The Key to Unlocking The Origin of Species

8th: Divya Arora
Dunedin, FL, Dunedin Highland Middle School
Teacher(s):
Teresa Bergstrom
Entry:

Battlefield Afghanistan: Exploring the Conflict of the Soviet-Afghan War

9th: Sophia Pribus
Des Plaines, IL, Science & Arts Academy
Teacher(s):
Sydney Siegel
Entry:

1918 Chicago Influenza Epidemic: A Revolution for the Advancement of Public Health

10th: Jessica Roa
Easton, MA, Easton Middle School
Teacher(s):
John Visnauskis
Entry:

Apollo 11: One Giant Leap For Peace

2016 National Contest Junior Group Website Winners
1st: Sophia Burick, Kelly McDonald & Katherine McKernan
San Clemente, CA, Shorecliffs Middle School
Teacher(s):
Bryan Campbell
Entry:

Feminists in Flight: Exploring Gender Equality at 32,000 Feet

2nd: John Leeds & Evan Weldon
Austin, TX, Austin Area Homeschoolers
Teacher(s):
Jennifer Leeds
Entry:

The March on Polio

3rd: Aman Agarwal & Daksh Gopalani
Peoria, AZ, Basis Peoria
Teacher(s):
Andrew Estes
Entry:

Unit 731: Perpetrators of the Asian Holocaust

2016 National Contest Junior Group Website Finalists
4th: Maxine Zhang & Clarissa Choe
Redmond, WA, Redmond Middle School
Teacher(s):
Liz Dunsire & Leah Smith
Entry:

Penicillin: The Unsung Hero of World War II

5th: Daniel Nelson & Spencer Standing
Orem, UT, Lakeridge Junior High School
Teacher(s):
Blake Longmore
Entry:

Helen Foster Snow: American Journalist in the Chinese Revolution

6th: Lena Kemmelmeier & Liesel Kemmelmeier
Reno, NV, Archie Clayton Middle School Gt Magnet
Teacher(s):
Garrett Moss
Entry:

The Iron Curtain: Exchange and Encounter Between East and West Berlin

7th: Megan Dalalo & Cecilia Joshi
Chicago, IL, Lane Tech Academic Center
Teacher(s):
Andrew Chipman & Andrew Adams
Entry:

It’s Going Critical: How Chicago Scientists Influenced the Government on Atomic Energy

8th: Ethan Kaji & Jack Knesek
Madison, WI, Eagle School
Teacher(s):
Chuck Price
Entry:

Gunpowder: The Immortal Soldier

9th: Kennedi Anderson & Emily Garrison
McDonough, GA, Impact Academy
Teacher(s):
Kelley Theodocion
Entry:

Exploring the Secret City of Oak Ridge, Tennessee

10th: Neusha Kharrati, Nicolas Del Rio & Gabriel Jinich
San Diego, CA, Francis Parker School
Teacher(s):
Mary Ong-Dean
Entry:

The Dawn of a New Era: Charles Darwin and the Voyage of the Beagle

2016 National Contest Junior Group Performance Winners
1st: Jack Anderson, Jader Briggs, Megan Swancutt, Daytona Foley & Logan Smith
Akron, IA, Akron-Westfield Community School
Teacher(s):
Val Philips
Entry:

Route 66: The Road of Possibilities

2nd: Cosette Isakson, Preston Alleman, Samuel Otten, Amari Piepkorn & Tessa Rohlf
St. Paul, MN, Christ’s Household Of Faith School
Teacher(s):
Dennis Simonson & Pam Alsbury
Entry:

No More Hiroshima: An International Exchange for Peace

3rd: Revati Vinayak, Chiara Ruberto & John Steinke
Arlington, MA, Ottoson Middle School
Teacher(s):
Jason Levy
Entry:

Radio Caroline and the “Pirate” Deejays: Offshore Broadcasting to Explore Government Dominance Over British Radio

2016 National Contest Junior Group Performance Finalists
4th: Theo Troester-Solbrig, Cameron Young, Heath Springman & Tiger Lui
Idaho Falls, ID, Taylorview Middle School
Teacher(s):
Lisa Armstrong & Allison Hancock
Entry:

War of Currents

5th: Mac Holmes, Christa Lueders, Sheldon Quinn, Cara Wylie & Tyler Roberts
Boerne, TX, Boerne Middle School North
Teacher(s):
Bryan Degner
Entry:

The exploration,encounters and exchange of women’s military aviation in WWII; the Women’s Airforce Service Pilots

6th: Neal Dupuy & Brigitte Eichenberg
Waco, TX, Atlas Academy
Teacher(s):
Sandra Gibson & E.P. Garth
Entry:

For the Love of Adventure

7th: Juliana Rodrigues, Max Bueno, Samantha Gilbert, Emily Strickland & Joe Zarif
Middlebury, CT, Memorial Middle School
Teacher(s):
Sharon Wlodarczyk & Karl Buckley
Entry:

Alexander Hamilton Explores a Financial System for the New Nation of America

8th: Hannah Robbins & Eli Harrison
Maryville, TN, Clayton Bradley Academy
Teacher(s):
Liz Shugart & Cherie Miller
Entry:

Marconi: Changing the World Through the Exploration of the First Wireless

9th: Astrid Umanzor, Brenda Bettero, Eve Lescovitz, Marisol Palencia & Kathy Umanzor
Revere, MA, Susan B. Anthony Middle School
Teacher(s):
Tina Petty
Entry:

Exploring the Role of First Ladies Through United States History

Allen Hilton & Bryan Hilton
Farmington, NM, Hermosa Middle School
Teacher(s):
Susan Boyles
Entry:

Ibn Batutta: lessons learned from a great medieval traveler

2016 National Contest Junior Group Exhibit Winners
1st: Callie Elms, Mehek Jain, Tara Ampolini & Trinity Yeo
Singapore, IS-SA, Singapore American School
Teacher(s):
Matt Elms
Entry:

The Apollo-Soyuz Mission: Launching a Unified Exchange

2nd: Spandana Amirneni & Abeedah Hassan
Cleveland, OH, Birchwood School
Teacher(s):
Connie Miller
Entry:

An Old Enemy Becomes New – World War I’s Deadliest Killer

3rd: Roger Altman & Ryder Sitcawich
Woodbury, MN, Woodbury Middle School
Teacher(s):
Allissa Bagley
Entry:

“…I will kill it”: Jackson Encounters the Second Bank of the United States “The Bank War”

2016 National Contest Junior Group Exhibit Finalists
4th: Braxton Thompson, Kenzi Nix & Kylie Nix
Canton, OK, Canton Elementary School
Teacher(s):
Dora Fuqua
Entry:

Oil and the Osage

5th: Aurora Vansickel & Claire Holtkamp
Mt. Pleasant, IA, Mt. Pleasant Middle School
Teacher(s):
Jennifer Stater
Entry:

Marie Curie: Exploring Radiation, Encountering Challenges, Exchanging Ideas, Saving Lives

6th: Kyra Crosby, Emma McKune & Amber Holmgren
Vancouver, WA, Pleasant Valley Middle School
Teacher(s):
Irene Soohoo
Entry:

Moral Choices 1975: Vietnam Refugees Encountering Callousness or Compassion; Exchanging Cultures

7th: Morgan Monack, Aria Pasquin & Salem Simerville
Pueblo, CO, Connect Charter School
Teacher(s):
Cathy Mizicko
Entry:

Exploration of Dog Training Sets Up “Seeing Eye” Exchange

8th: Kylie Sobol & Emily Glaeser
Liberty, MO, Discovery Middle School
Teacher(s):
Carrie Sparks
Entry:

The Little Rock Nine: The Integration of Education

9th: Erin Yuan & Bridget Zhu
Buffalo Grove, IL, Twin Groves Middle School
Teacher(s):
Jill Leone
Entry:

Father of the Blues: Muddy Waters

10th: Hunter Dale & Noah Vasington
Storrs, CT, Mansfield Middle School
Teacher(s):
Jennifer McMunn
Entry:

Branch Rickey: Branching Off to New Ideas

2016 National Contest Junior Group Documentary Winners
1st: Eleanor McCoy & Genevieve Haskins
Columbus, GA, Richards Middle School
Teacher(s):
Stan Shively
Entry:

When Ballet Came to America

2nd: Siena Perna & Lauren Stoneman
Madison, WI, Eagle School
Teacher(s):
Chuck Price
Entry:

The Munich Agreement: Exploring Peace, Encountering False Promises, and Exchanging Czechoslovakia for “Peace for our Time”

3rd: Molly McLaughlin & Olivia Romig
Topeka, KS, Seaman Middle School
Teacher(s):
Kyle Johnson
Entry:

“The Americans Are Very Strong”

2016 National Contest Junior Group Documentary Finalists
4th: Kyle Welch & Ali Welch
Akron, IA, Akron-Westfield Community School
Teacher(s):
Val Philips
Entry:

Peace Through Corn: Encounters Between Roswell Garst and Nikita Khrushchev

5th: Mia Lazar & Ava Lazar
Blacksburg, VA, Blacksburg New School
Teacher(s):
Emily Pfeiffer-Russell
Entry:

Preserving History through Exploration: Justice Douglas’ Encounter with the Washington Post

6th: Annika Agarwal, James Tang, Annie Zhou & Sophie Zhang
Marlboro, NJ, Marlboro Middle School
Teacher(s):
Lisa Wittman
Entry:

Jacques Cousteau: Surfacing the Secrets of the Ocean

7th: Kenneth Boggess, Mathew Iozzi & Marie Fourakis
West Chester, PA, Fugett Middle School
Teacher(s):
Doug McGillivray
Entry:

Nixon & China

8th: Joshua Pipe, Matthew Costello & Adam Katinsky
Cherry Hill, NJ, Rosa International Middle School
Teacher(s):
Christy Marrella & Steven Davis
Entry:

A North Atlantic Star: The Exploration and Analysis of NATO

9th: Karen Chung & Emily Le
Irvine, CA, Sierra Vista Middle School
Teacher(s):
Jonathan Millers & Barbara Hall
Entry:

Nothing Ventured, Nothing Gained: Jonas Salk’s Pioneering Exploration Into Poliomyelitis

10th: Jonny Miller & Rachel Miller
Hewlett, NY, Woodmere Middle School
Teacher(s):
Kathleen Durney & Vinnie Lospinuso
Entry:

Michael Rockefeller’s Quest for Primitive Art